Genel

Radyofrekans Nedir?

Radyofrekans terapi hangi rahatsızlıkları tedavi eder?
Radyofrekans (RF) yaşlanan deri dokusunu ve özellikle sarkmış deriyi tedavi eder. Radyofrekans aynı zamanda hamilelik sonrası karın dâhil olmak üzere karın bölgesinin tedavisinde kullanılabilir. Derisinde sarkmalar olan bütün hastalar bu işlemi uygulatabilir, fakat bugüne değin edinilen deneyimler en uygun hastaların derilerinde orta derece sarkmalar olan kişiler olduğunu göstermektedir. Cildi ince olan hastalar daha kalın ciltli hastalara kıyasla radyofrekansa daha iyi tepki vermektedir.

RF aynı zamanda selülit tedavisinde de kullanılır. Selülit tenin altında depolanan yağda oluşan kalıcı bir değişimdir ve çoğu kadın için kaçınılmazdır. Araştırmalar 18 yaşın üzerindeki (zayıf kadınlar dahil) bütün kadınların şu ya da bu ölçüde selülitinin olduğunu göstermektedir.

Selülit ciltte pütürlü yahut dalgalı görünüm demektir ve genellikle portakal kabuğu görünümü olarak söz edilir. Esas olarak bacaklarda, kollarda, kalçalarda ve karında görülür. Selülit yağ, su ve vücudun atmakta yetersiz kaldığı toksinlerin bir karışımıdır. Selülitin; cildin, bağ dokusunun dikey lifli iplinlerince vücudun derin kaslarını çevreleyen daha derindeki bir yağ tabakasına doğru korumaya almasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu bağ dokusu iplikçikleri karmaşık bir ağ oluşturur ve yağ bu ağın içinde bölümlere ayrılır. Selülit, lifli iplikçiklerin tuttuğu yağın deriyi dışarıya itmesinin görüntüsüdür.

Radyofrekans nasıl çalışır?

RF lazerlerin non-ablatif olanları en etkili ve güçlü doku tedavisini sağlar. Non-Ablatif, tedavi sırasında derinin soyulmadığı yahut kesilip çıkarılmadığı anlamına gelir. Elektrodlar cilde ve deri altına yüksek frekanslı elektrik akımlarını iletir ve bu işlem yüzeyde çok az doku değişimi ve kırışma yaratarak sıkılaşmaya neden olur.

Bir RF cihazının ürettiği enerji; soğutucu bir sprey, bir bilgisayar çipi ve akımın basıncını ve cildin sıcaklığını ölçen gelişmiş sensörlerle donatılmış bir sonda ucuna iletilir. Sondadan gelen geri bildirimler RF cihazında bulunan bir bilgisayarın dokuya uygulanan enerjinin miktarının düzenlenmesini sağlar. Birim ateşlendiğinde, sondanın ucu soğutulur ve bir an sonra kapasitif bağlantı aracılığıyla cildin derin kısımlarına bir akım verilir. Soğutma işlemi bir veya iki saniye daha sürer. Bu tedavi süresince ilkin soğukluk, sonra sıcaklık ve ardından tekrar soğukluk hissedersiniz. Bu işlem, enerjinin cildin derin dokusuna ve deri altına uygulanması esnasında cildin üst tabakasını korur. Kolajenin ısınması, kolajenin anında daralmasına neden olarak mikroskobik yaralanmalara yol açar ve derin kolajende işlemi izleyerek oluşan onarma ve yeniden biçimlendirme izleyen aylar boyunca tenin sıkılaşmasına neden olur.

Radyofrekans terapinin yararları nelerdir?

– Sarkmış derilyi sıkılaştırır.

– Cilt dokusunu güzelleştirir

– Tüm cilt tiplerine ve renklerine uygulanabilir

– Acı verici değildir

– Nekahet süresi gerekmeksizin hemen olağan işlerinize geri dönebilirsiniz

Bu tedavinin etkileri ne kadar devam eder?

Cildinizin durumuna, güneşe ne kadar maruz kaldığına ve yaşlanma sürecinde hangi aşamada olduğunuza bağlı olarak sonuçlar yıllarca devam edebilir.

Yan etkileri nelerdir?

Bu tedavinin bir nekahet süresi yoktur. Tedavi uygulandıktan sonra vücutta biraz kızarıklık olabilir fakat bir saat kadar sonra azalmaya başlayacaktır. Yüzünüzde anında canlanma görebilirsiniz. Tıpkı mini bir yüz gerdirme işlemi gibi! Acısız bir işlemdir, sadece işlem yapılan alanda hafif bir ısınma hissedersiniz.

Bu tedavinin uygulanmaması gereken kişiler var mıdır?

Kalp pili ve kalp ritmi düzenleyicisi olan hastalara bu tedavi uygulanmaz çünkü vücuda verilen RF akımları bu cihazları olumsuz etkileyebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir