GÖZ ÇEVRESİ KIRIŞIKLIK TEDAVİSİ

 

Göz çevresindeki cildimiz, yüzümüzün diğer bölgelerine göre daha ince, hassas ve yağ bezlerinden yoksun olduğu için de nemsizdir. Dolayısıyla göz çevresi, dış etkenlere karşı hem çok duyarlı ve savunmasız hem de yaşımızı gösteren kritik bir bölgedir. Gözü kısarak bakmaktan ve mimiklerden çok etkilenir.

Göz çevresi kırışıklıkları, yaşla artan bir durum olmasına rağmen, mimikler, gözlerin kısılması ve göz çevresi cildinin kuru olması, kırışıklık oluşumunu artıran ve hızlandıran faktörlerdir. Ayrıca güneş ışınları da bu bölgede yıpranmayı artırır.

Göz çevremiz, halka şeklinde ve dokularla bağlantısı olmayan kaslardan oluşmuştur. Gülme, sinirlenme, ağlama gibi mimik kaslarını çalıştıran hareketlerle, bu kaslar kasılıp gevşer ve üzerindeki ciltte katlantı şeklinde kıvrımlar oluşur. Bunlar bir süre sonra “kaz ayağı” denilen göz çevresi kırışıklıkları olarak kendini gösterir. Çok hassas olan bu kasları koruyarak, kırışıkları engelleyebilirsiniz.

Göz çevresindeki kırışıklıklar ve mimik kırışıklıkları yaşla birlikte belirginleşir ve zamanla artarak derinleşmeye başlar. Tedavisinde ise çeşitli medikal estetik yöntemler kullanılmaktadır. Amacımız; problemi gidermek, hafifletmek veya oluşmasını önlemektir.

Bu amaçla en çok tercih edilen tedavi; botoks enjeksiyonudur. Botulinum toksini çok ince iğneler vasıtasıyla kas içine enjekte edilir. Böylece fazla çalışan kasın aktivitesi ve cilt üzerinde yaptığı katlantı şeklindeki kırışıklık etkisi azaltılır veya tamamıyla engellenir. Botoks enjeksiyonu en fazla 10 dakika süren pratik ve acısız bir medikal estetik uygulamadır. Botoks tedavisi göz çevresi kırışıklarında 4 ayda bir kez yapılarak, hem göz çevresinin yaşlanması yavaşlatılır hem de oluşmuş kırışıklıkların tamirine zemin hazırlanır.

Göz çevresi cildinde kırışıklıkların yanı sıra elastikiyet kaybının da olduğu durumlarda ise “Ultherapy” tedavisiyle botoks enjeksiyonunu kombine etmek uygun olur. Öncelikle “Ultherapy” ile bütün göz çevresi, alt ve üst göz kapağı da dahil olmak üzere lifting (sıkılaşma) yapılır ve doku kalitesi artırılıp hemen ardından botoks enjeksiyonuyla mimik çizgilerinde iyileşme sağlanır.

Göz çevresinde uyguladığımız bir diğer kombinasyon tedavisi de botoks-dolgu birlikteliğidir. Özellikle çizgilerin derin olduğu durumlarda botoks ile mimikleri yumuşatmak ve ardından göz çevresi cildi ile uyumlu özel üretilmiş dolgularla kırışıklıkları yok etmek mümkündür.

Göz çevresinde botoks tedavisini tercih etmeyenlerde göz çevresi dolgu uygulamasını tek başına kullanmak mümkündür.